MACSKA GENETIKA
Ahhoz, hogy a macskák öröklődésének menetét megérthessük először áttekintjük az alapokat
Rátérünk a szőrszín öröklésére, mintázatokra, szőrhosszra is. Szemszín eggyel bonyorultabb. Ki fogunk térni a főbb genetikai betegségekre is ami a norvég erdei macskákat érinti.
ALAPOK
A DNS-ből épülnek fel a gének. A DNS egy kettős spirálból álló hosszú lánc (embernél 3,2 billió bázisból áll), ahol két bázis pár (adenin-timin, citozin-guanin) van egymással szemben. A kezdőbetűjükkel jelöljük őket.
A-T
T-A
G-C
T-A
Mivel a kettős spirál szálain a szemben levő bázisok kiegészítik egymást, így mindkét szál külön-külön is magában hordozza a teljes genetikai információt. A sejt osztódásakor a kettős spirál szétválik, és a pár másik, hiányzó fele szintetzálódik:
A- T szintetizálódik
T- A szintetizálódik stb
G- C
T- A
Így tudja sejt osztódással ujraalkotni önmagát.
A gének a bázisok olyan sora, amely egy tulajdonságot meghatároz: az összesen 3,2 billió bázispárból kb párzezer párből áll.
Egy gén több tulajdonságra is hathat (pl zöld szemszín és egy gyomorenzim).
A gének kromoszómákba rendeződnek (orsószerűek) , embereknek 46 kromoszómájuk van, egyből 23 apától, 23 pedig anyától származik
A petesejt és spermiumsejt esetén nem szintetzálódott a bázispár másik fele, a DNS spirál nem kettős. Majd találkozásukkor válik kettőssé, teljessé, és új egyed létrejött.
A génjeink felét így apától, a másik felét anyától kapjuk. Az egypetéjű testvérek DNS-e 100%-ban egyforma, a testvérekké 50%-ban.
Mi törzénik, ha apától barna hajszínt, anyától szőkét öröklök? Barna hajú leszek. Ez azért van, mert a szőke hajhoz mindkét szülőtől szőke hajszin-gént kell örököljek, mert a szőke recesszív gén. Egy gén lehet domináns vagy recesszív. Ha egy gén recesszív, akkor mind két szülőtől kell örököltem, hogy látszódjon. A recesszív gént kis betűvel jelöljük (jelen esetben a) míg a dominánsat naggyal (A). Például a barna haj domináns gén, apám akkor is barna hajú ha egy szőke és egy barna génnel rendelkezik - Aa, de természetesen rendelkezhet két barnával is - AA. Tegyük fel, hogy jelen esetben apának van szőke génje Aa, de az nem jelenik meg a kinézetében, mert csak egy van belőle, akkor arról beszélünk, hogy szőke-hordozó. Apa tehát Aa, anyám aki szőke aa) Ha én szőke lettem a fenti példában biztos lehetek benne, hogy apám hordozza a szőkét is, és én tőle a recesszív szőkét kaptam, anyától pedig csak a szőke kapható, és anyához hasonlóan én is aa lettem.
Ha két egyforma génnel renelkezik valaki, akkor homozigóta (én, anya aa), ha különböző génekkel, akkor heterozigóta (apa Aa). A megjelent tulajdonságot (jelen esetben apa barna haját) fenotipusnak hívjuk, míg a genetikait genotípusnak (apa genetikája barna-szőke Aa).
A macskák esetében 38 kromoszóma van, kb. 20 ezer gén, és ebből kettő szőrszín-gén van, de a szőr színét, hosszúságát, mintázatát sok más gén isbefolyásolja.
Domináns/Recesszív szőr gének macskánál (bal oldalt a domináns)
Fekete - Kék
Csokoládé - Lila, fahéj (nincs norvég erdeinél)
Vörös - Krém
Fehér - Minden más szín
Fekete teknőc ill tricolor - Kék teknőc
Ezüst - Nem ezüst
Nincs fakulás - Amber/Borostyán
Rövid szőrű - Hosszú szőrű
Egyenes szőrzet - Göndör szőr (Rex)
SZŐRSZÍN ÖRÖKLÉSE fekete és vörös, teknőc szín
Bármennyire hihetetlen, macskáknak csak két szőrszín pigmentjük van: a vörös és a fekete. Phaeomelanin a vörös színt adja, és eumelanin a feketét. Az összes többi színt a pigmentek kinézete (foltosodása, higítása, elhelyezkedése) adja. Nagyon fontos megérteni, hogy a macska szőrszínét így nagyon sok gén összjátéka befolyásolja.
A vörös/fekete lókuszt o-betűvel jelöljük (orange), ahol a nagy O a domináns vöröst jelöli, a kis o pedig a recesszív feketét. (fekete mindig recesszív a vöröshöz képest)
Az X kromoszóma és a szín
Véletlenszerűen ez a lókusz, ami a pigmentet szabályozza a női nemi kromoszómán van, azaz az X kromoszómán.
A kiscica nemét emberhez hasonlóan a nemi kromoszóma határozza meg. XX a nőstényt, nőt jelöli, azt jelenti, hogy anyjától és apától is X kromoszómát kapott. A kandúrok illetve férfiak XY kromoszómákkal renelkeznek. Anyjuktól csak X kromoszómát kaphattak, apjuktól viszont Y kromoszómát kaptak.
A kandúr így csak egy X kromoszómával rendelkezik, így a kandúr vagy vörös (OY) vagy fekete (oY).
A nőstény viszont lehet vörös és fekete egyszerre (Oo) azaz teknőc. Ha teknőc, akkor a X kromoszóma pigmentje inaktiválódik valamikor a magzati fejlődés során és így létrejön egy mozaikmintázat (más állatokhoz hasonlóan) . A nőstény természetesen lehet csak vörös (OO) csak fekete is (oo)
TÁBLÁZAT milyen színt örökölhet a kiscicám?
Az alábbi, 4 részes táblázatban kiolvashatjuk, hogy az utód milyen szőr-színű lehet. Az anya színét sorokba rendeztük, onnan kell kiválasztani. Az oszlopok az apa színét jelölik, ezeket az egyszerűség kedvéért beszínesztük az adott színnek megfelelően.